Kawasaki KLX300SM 2025
Cycle Springs Powersports
Clearwater , Florida
Pay Cash
& Start PurchaseContact Dealer
& Schedule VisitPre-qualify and finance in advance
See it, jump aboard at our Clearwater store.Pay with cash or your own financing
Start purchase online then pick it up at our Clearwater store.Powersports Details
Condition
new
Hours
N/A
Type
Motorcycle
Fuel Type
N/A
Manufacturer
Kawasaki
Model
KLX300SM
Powersport Details
| Condition | new |
|---|---|
| Type | Motorcycle |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | KLX300SM |
| Year | 2025 |
| Location | Clearwater , FL |
| Boatzon Stock Number | 1759201233845 |
Powersport Description
Key Highlights
- Engine & Transmission: 292cc liquid-cooled DOHC single with EFI; 6-speed manual; chain final drive
- Supermoto Setup: 17' front & rear wheels with street tires for quick steering and grip
- Brakes: Dual-piston caliper with 300 mm petal front disc; rear 240 mm petal disc
- Suspension: 43 mm inverted cartridge fork (compression adjust) and Uni-Trak shock (rebound & preload adjust)
- Chassis: Semi–double cradle frame; agile geometry for confident handling
- Instruments: All-digital multi-function display
Specifications
- Displacement: 292 cc | Compression: 11.1:1 | Bore × Stroke: 78.0 × 61.2 mm