Kawasaki KLX300SM 2026
Cycle Springs Powersports
Clearwater , Florida
Pay Cash
& Start PurchaseContact Dealer
& Schedule VisitPre-qualify and finance in advance
See it, jump aboard at our Clearwater store.Pay with cash or your own financing
Start purchase online then pick it up at our Clearwater store.Powersports Details
Condition
new
Hours
N/A
Type
Motorcycle
Fuel Type
N/A
Manufacturer
Kawasaki
Model
KLX300SM
Powersport Details
| Condition | new |
|---|---|
| Type | Motorcycle |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | KLX300SM |
| Year | 2026 |
| Location | Clearwater , FL |
| Boatzon Stock Number | 1753325303995 |
Powersport Description
Key Highlights
- Engine & Transmission: 292cc 4-stroke single with fuel injection (34 mm Keihin), 6-speed return-shift, chain final drive
- Supermoto Setup: 17' front & rear wheels with road tires for quick turn-in and confident grip
- Suspension: 43 mm inverted cartridge fork with adjustable compression (9.1' travel); Uni-Trak® shock with piggyback reservoir, adjustable rebound & spring preload (8.1' travel)
- Brakes: Large 300 mm front petal disc with dual-piston caliper; 240 mm rear petal disc