Kawasaki KLX300SM 2026
Action Powersports
Broken Arrow , Oklahoma
Pay Cash
& Start PurchaseContact Dealer
& Schedule VisitPre-qualify and finance in advance
See it, jump aboard at our Broken Arrow store.Pay with cash or your own financing
Start purchase online then pick it up at our Broken Arrow store.Powersports Details
Condition
new
Hours
N/A
Type
Motorcycle / Scooter
Fuel Type
N/A
Manufacturer
Kawasaki
Model
KLX300SM
Powersport Details
| Condition | new |
|---|---|
| Type | Motorcycle / Scooter |
| Manufacturer | Kawasaki |
| Model | KLX300SM |
| Year | 2026 |
| Location | Broken Arrow , OK |
| Boatzon Stock Number | 1752024791652 |
Powersport Description
2026 Kawasaki KLX®300SM
Features may include:
POWER AND PERFORMANCE- DELIVER THE EXCITEMENT
SUPERMOTO-TUNED PERFORMANCE- TAKE THE FUN TO THE STREETS
The KLX®300SM motorcycle is built with a slim, lightweight perimeter frame that’s maneuverable but rigid at higher speeds to help with straight-line stability. The smaller front wheel, the caster angle (25°), and short wheelbase contribute to quick handling. Suspension performance offers 9.1 in of travel up front and 8.1 in in the rear, ideal for supermoto riding. The 43mm inverted cartridge-style front fork has adjustable compression damping to optimize suspension performance. The Uni-Trak® rear suspension offers compression and rebound damping adjustability and fully adjustable preload, allowing riders to tailor shock settings to personal preference. Substantial braking power comes from a powerful, large 300mm semi-floating petal disc and twin-piston caliper up front and a 240mm petal disc and single-piston caliper in the rear. Agile supermoto performance is further enabled with 17-in wheels and road tires contributing to better handling on the street.
COMFORTABLE ERGONOMICS- MAKE COMFORT A PRIORITY
ADDITIONAL:- All-digital multi-function instrumentation
- Lightweight perimeter frame
- Powerful large 300mm diameter petal disc front brake