Skeeter WXR 2060F w F300XA 2025
Pure Powersports
Minot , North Dakota
Pre-Qualify
& Start PurchasePay Cash
& Start PurchaseContact Dealer
& Schedule VisitPre-qualify and finance in advance
No impact on your credit and save time at our Minot store.At Pure Powersports in Minot
See it, jump aboard at our Minot store.Pay with cash or your own financing
Start purchase online then pick it up at our Minot store.Same Day Financing Approval. No Commitment.
Our Pre-Qualification does not impact your credit score
Boat Details
Condition
new
Engine
N/A
Boat Type
Engine Hours
N/A
Boat Make
Fuel Type
Length
20
Warranty
No Warranty
Boat History Report
You сan view a history report for this boat so you can shop with complete transparency.
Boat Details
| Condition | new |
|---|---|
| Color | BLK / GRAY |
| Type | freshwater fishing |
| Manufacturer | Skeeter |
| Year | 2025 |
| Length (In Feet) | 20 |
| Location | Minot , ND |
| Boatzon Stock Number | 1748492174169 |
Boat Description
- Yamaha 300
- Yamaha 9.9 Kicker
- Humminbird Xplore 12 MSI
- Minnkota Ulterra Quest 72' MSI
- Minnkota PCL MK550
- Boarding Ladder
- Bow Rails
- High Speed P/U Livewell
- Trim tabs
- Travel Cover
- Storm Guard Engine Type: V6
Engine Horsepower: 250 bhp; 186.5 kW
Displacement: 254 cu. in. (4169 cc)
Cylinders: 6
Length Overall: 246 in. (6200 mm)
Beam: 102 in. (2.6 m)
Max Person Capacity: 6
Fuel Capacity: 48 gal. (181.7 L)
Max Carry Load: 1760 lb. (798.3 kg.)
Engine Details
| Number of Engines | 1 |
|---|---|
| Warranty Till | No Warranty |
Easy Ways To Pay
Calculate Your Payment
0
Monthly Payment
Loan Length (months)
Choose How Long You’d Like Your Loan To Be.
Cash Down
Your Credit Score
Help Us Determine Your Rate And Eligibility.
Insurance coverage bundled in your purchase
See your estimated insurance quote in 1 click while your purchasing your boat
Boat Price
Total
How You're Paying
Skeeter WXR 2060F w SHO 250hp 2025